Latest Bucharest News
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel. El a făcut referire la declarațiile secretarului general NATO, Mark Rutte, care a vorbit despre ajutorul dat de Italia și România Satelor Unite în războiul declanșat împotriva Iranului.
Digi24
Cutremur de 6,9 grade, în largul Japoniei. Nu a fost emisă alertă de tsunami, iar autoritățile verifică eventualele pagube
Un cutremur cu magnitudinea de 6,9 a lovit nordul Japoniei joi dimineață, înregistrând un nivel rar de 6 superior pe scara japoneză de intensitate seismică de 7, în orașul Hashikami, din prefectura Aomori. Nu a fost emisă nicio avertizare de tsunami. Un cutremur ușor a fost resimțit și în Tokyo, scrie The Japan Times.
HotNews.ro
Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară
55 de primării din țară au plătit însumat milioane de euro către ONG-ul Aspa Ivets, care deține adăpostul pentru câini din județul Giurgiu, ONG-ul care a eutanasiat, pe bani publici, între 2023 și 2025, cei mai mulți câini, dintre adăposturile private și publice din țară. S-a evitat sistemul de achiziții publice, iar plățile s-au făcut …
HotNews.ro
Mărturii după cutremurele din Venezuela: „Mă simțeam de parcă eram în apă / Un vuiet puternic venea din pământ”
Supraviețuitorii celor două cutremure cu magnitudinea de peste 7 din Venezuela au descris teroarea prin care au trecut în timp ce clădirile crăpau și se cutremurau în jurul lor, iar oamenii alergau țipând pe străzi. Primul cutremur, cu o magnitudine de 7,2, s-a produs la ora 18:04 ora locală (01:04 în România) la o adâncime …
Mediafax
Anxietatea de vară există și este mai frecventă decât crezi. Semnele pe care nu trebuie să le ignori
Vara este percepută, în general, ca un anotimp lipsit de griji, cu zile însorite și vacanțe. Realitatea poate fi diferită, pentru că vara poate genera la fel de multă anxietate precum alte perioade ale anului. Meredith Hettler, directoarea unui program de anxietate, explică faptul că anxietatea apărută într-un anotimp asociat cultural cu fericirea poate fi interpretată greșit de oamenii care o trăiesc. Aceștia pot crede că ceva nu este în regulă cu ei, pentru că cei din jur par relaxați și fericiți. Acest contrast poate face ca discuțiile despre stres să fie mai dificile vara, conform Real Simple. Persoanele afectate se pot simți izolate, ca și cum ar fi singurele care trec prin asemenea probleme. Cum influențează căldura nivelul de stres Temperaturile ridicate pot crește efectiv nivelul de cortizol din organism, ceea ce duce la iritabilitate și stres. Studiile au asociat schimbările fizice provocate de căldură cu o cerere mai mare de îngrijiri de urgență legate de sănătatea mintală. Orice perturbare a vieții de zi cu zi poate afecta sănătatea mintală, iar vara aduce, de regulă, astfel de schimbări. Zilele mai lungi, programul liber sau vacanțele copiilor pot modifica rutina obișnuită. Întrebată despre acest aspect, Hettler a explicat că schimbările legate de somn, de structura zilnică sau de responsabilitățile profesionale pot face oamenii să se simtă mai puțin ancorați. Ea a adăugat că tranzițiile sezoniere, chiar și cele pozitive, pot genera stres în procesul de adaptare. De ce contribuie rețelele sociale la anxietate Timpul petrecut pe rețelele sociale poate amplifica sentimentul de FOMO, teama de a rata experiențe. Vacanțele sau ieșirile postate de alții pot crea impresia că toți ceilalți se distrează mai mult. Referitor la acest fenomen, Hettler a spus că expunerea constantă la momentele de vârf din viața altora poate crea presiunea de a profita la maxim de fiecare moment al verii. Ea a precizat că această presiune apare chiar și atunci când așteptările nu sunt realiste. Cum poți să-ți protejezi starea de spirit Stabilirea unor așteptări realiste pentru vară poate reduce presiunea simțită în acest anotimp. Hettler a explicat că vara nu trebuie să fie plină de activități constante pentru a fi una plăcută și că odihna poate avea aceeași prioritate ca experiențele memorabile. Menținerea unei rutine cât mai constante, în ceea ce privește somnul, mesele și mișcarea, ajută la reglarea emoțională, potrivit specialistei. Reducerea timpului petrecut pe rețelele sociale poate, de asemenea, limita comparațiile care alimentează FOMO-ul. Hettler a subliniat că schimbarea perspectivei și a comportamentelor poate influența direct modul în care ne simțim într-o anumită situație. Concentrarea asupra cauzei reale a stresului poate ajuta la depășirea acestuia pe tot parcursul verii.
Mediafax
Premieră în Marea Britanie: Regele Charles al III-lea va dezvălui cât plătește impozit
Decizia face parte dintr-un efort de creștere a transparenței privind finanțele Casei Regale, relatează The Independent. Monarhia britanică este marcată de controversele care îl vizează pe fratele mai mic al suveranului, fostul prinț Andrew. Informațiile vor fi prezentate joi, în cadrul raportului anual publicat de Palatul Buckingham privind utilizarea fondurilor publice alocate monarhiei. Presa britanică relatează că, pe lângă detaliile despre cheltuielile Casei Regale, va fi făcută publică și valoarea impozitelor achitate de rege pentru veniturile sale private. Un gest fără precedent după urcarea pe tron Charles a publicat și în trecut informații despre taxele plătite, în perioada în care era Prinț de Wales. Totuși, aceasta este prima dată când procedează astfel după ce a devenit suveran, în urma decesului reginei Elisabeta a II-a, în 2022. Potrivit surselor citate de BBC, inițiativa îi aparține regelui și urmărește să consolideze încrederea publicului în instituția monarhiei. Totodată, Prințul William ar urma să adopte aceeași practică și să prezinte propriile informații fiscale într-un raport separat. Presiuni pentru mai multă transparență Decizia vine pe fondul solicitărilor formulate de parlamentari și de opinia publică privind o mai mare deschidere în administrarea finanțelor regale. Presiunile s-au intensificat după scandalurile care îl implică pe fostul prinț Andrew. Acesta a rămas fără titlurile regale în 2025 și este investigat pentru presupuse abateri în exercitarea unei funcții publice, în legătură cu relația sa cu Jeffrey Epstein, condamnat pentru infracțiuni sexuale. Încă înaintea acestor controverse, Charles anunțase că intenționează să reducă dimensiunea monarhiei și costurile de funcționare. Obiectivul este adaptarea instituției la cerințele unei societăți moderne. Ce venituri vor fi incluse Regele nu este obligat prin lege să plătească impozit pe venit. Cu toate acestea, el achită voluntar taxe pentru veniturile sale private, în baza unei înțelegeri existente între Coroană și Guvernul britanic. Datele care vor fi publicate vizează exclusiv veniturile personale ale suveranului. Acestea provin în principal din domeniile private Balmoral, din Scoția, și Sandringham, din estul Angliei. La acestea se adaugă economiile și investițiile personale. Nu vor fi incluse sumele primite prin Sovereign Grant, mecanismul prin care statul finanțează activitățile oficiale ale monarhiei. Aceste fonduri sunt destinate exclusiv îndeplinirii atribuțiilor publice ale familiei regale.
G4Media.ro
VIDEO: Brazilia, spectacol contra Scoției – Neymar a debutat la Cupa Mondială 2026
Brazilia a câștigat la scor de neprezentare (3-0) partida cu Scoția din grupa C de la Cupa Mondială de fotbal. Selecao a terminat pe primul loc și a obținut calificarea în 16-imile competiției. Neymar a debutat la această ediție a turneului final. Golurile brazilienilor au fost marcate de Vinicius (7, 22) şi Cunha (60). Absent […] © G4Media.ro.
G4Media.ro
Nicuşor Dan, explicații pentru deciziile luate în ultima perioadă: uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Deciziile le iau pentru binele României
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat la Cluj că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că „uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3”. „Eu sunt o persoană care are o istorie de 20 de ani şi în momentul […] © G4Media.ro.
Libertatea
Taxă anuală nouă în Sectorul 4 din București: 593 de lei pentru a parca pe orice loc public stradal din zona verde
Primăria Sectorului 4 a introdus un tarif anual de 593 de lei pentru utilizarea parcărilor publice stradale din zona verde. Taxa permite accesul la toate parcările din această zonă, exceptând cele cu bariere sau alte sisteme de restricție.În plus, parcările din zona roșie pot fi folosite gratuit între orele 20.00 și 08.00, conform unei postări făcute miercuri pe pagina de Facebook a Primăriei. „Tariful reprezintă o alternativă practică la abonamentele lunare, plata zilnică sau tarifele orare”, au declarat reprezentanții instituției.Cetățenii pot achita taxa pe site-ul Direcției Mobilitate Urbană Sector 4, www.mobilitateurbana4.ro, indiferent de domiciliu sau de existența unui loc de parcare de reședință.În ianuarie, Primăria Sectorului 4 din București a introdus o nouă taxă de dezvoltare urbană de 540 de lei pe an, pentru proprietarii de mașini care nu au loc de parcare. Această măsură vizează reducerea aglomerației și a poluării în zonă. Iată cine nu trebuie să plătească taxa.Taxa, care purta denumirea oficială de „Taxa specială pentru dezvoltare urbană în Sectorul 4 al Municipiului București”, se aplica tuturor celor care nu dețin în proprietate sau în folosință un spațiu destinat parcării, conform autorizațiilor de construire sau documentațiilor de urbanism. Ca răspuns la reacțiile cetățenilor, primarul Daniel Băluță a anunțat o prelungire a termenului de plată până la 30 iunie 2025, oferind cetățenilor mai mult timp pentru a-și clarifica situația și a furniza documentele necesare.
Libertatea
Cod galben de caniculă în aproape toată România! Zonele unde se vor înregistra 35 de grade la umbră
Administrația Națională de Meteorologie a emis joi, 25 iunie 2026, o avertizare cod galben de caniculă pentru aproape toată România, cu temperaturi maxime de până la 35 de grade în vest și nord-vest.România se confruntă cu un nou val de caniculă și disconfort termicAproape toată România se află joi, 25 iunie 2026, sub avertizare cod galben de caniculă, anunță Administrația Națională de Meteorologie. Temperaturile maxime vor ajunge la 35 de grade în vest și nord-vest, iar disconfortul termic va fi accentuat. În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, avertizează meteorologii.Valorile maxime vor varia între 30 și 35 de grade, cu cele mai ridicate temperaturi în vestul și nord-vestul țării, unde izolat va fi caniculă.Meteorologii anunță disconfort termic accentuat pentru zonele de câmpieMeteorologii avertizează că disconfortul termic va fi semnificativ în zonele de câmpie, acolo unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Avertizarea cod galben este valabilă între orele 12.00 și 21.00, pentru majoritatea regiunilor țării.Cum va fi vremea în BucureștiÎn Capitală, vremea va fi caniculară, cu temperaturi maxime între 31 și 33 de grade. „Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități”, conform ANM.Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Locuitorii sunt sfătuiți să evite expunerea prelungită la soare și să se hidrateze corespunzător.Valul de căldură extremă afectează Europa: temperaturi record și alerte roșiiEuropa se confruntă cu un val de căldură fără precedent, care a adus temperaturi record și alerte meteorologice maxime în mai multe țări, inclusiv Franța, Italia, Belgia, Germania și Marea Britanie.Meteorologii avertizează că astfel de fenomene vor deveni tot mai frecvente din cauza schimbărilor climatice, potrivit AFP.Codul roșu de caniculă a fost emis pentru 16 orașeÎn Italia, Ministerul Sănătății a emis marți cod roșu de caniculă pentru 15 orașe, printre care Milano și Roma.Miercuri, numărul localităților aflate sub această alertă a crescut la 16. Autoritățile au emis recomandări pentru populație, printre care evitarea expunerii la soare în orele de vârf, consumul de alimente ușoare și hidratarea corespunzătoare.Franța a fost paralizată de temperaturile extremeFranța se confruntă cu un val de caniculă extremă și s-au înregistrat temperaturi record, de până la 44 de grade Celsius. Agenția Meteo-France a extins marți alerta roșie de caniculă la 54 din cele 96 de departamente din Franța continentală, afectând aproximativ 39 de milioane de locuitori. Temperatura medie zilnică a ajuns la 29,2 grade Celsius, doborând recordul pentru luna iunie stabilit pe 30 iunie 2025.Situația a forțat închiderea a peste 1.350 de școli, iar premierul Sébastien Lecornu a convocat o reuniune de criză pentru a gestiona efectele valului de căldură.Pe lângă impactul asupra populației, temperaturile extreme au dus la oprirea unui reactor de la centrala nucleară Golfech din sud-vestul țării, din cauza încălzirii apei râului Garonne peste limita de siguranță de 28 de grade Celsius.Miercuri, Franța s-a confruntat și cu o pană majoră de curent, reamintim că peste 10.000 de oameni au rămas fără curent electric din cauza temperaturilor extreme.Mai mulți oameni au murit din cauza caniculei în FranțaCanicula a fost fatală pentru mai multe persoane din Franța. Marina Ferrari, ministrul Sportului și Tineretului, a confirmat că 20 de persoane s-au înecat în încercarea de a se răcori, doar de la începutul weekendului trecut.De asemenea, luni, doi copii de 2 și 4 ani au fost găsiți fără viață într-o mașină în sud-estul țării, tragedie cauzată de temperaturile extreme.Autoritățile investighează circumstanțele incidentului. Valérie Pécresse, președinta regiunii Île-de-France, a declarat că infrastructura de transport este grav afectată: „Rețeaua de transport este supusă unei presiuni enorme în perioadele de caniculă extremă. Căile ferate nu pot rezista la temperaturi de peste 50 de grade”.Populației vulnerabile i s-a recomandat să evite călătoriile, iar celor care pot lucra de acasă să opteze pentru telemuncă.Canicula a închis școlile și a paralizat traficul feroviar în Regatul UnitÎn Marea Britanie, Serviciul Meteorologic (Met Office) a emis cel mai ridicat nivel de avertizare pentru sudul și centrul Regatului Unit. Meteorologii estimează că temperaturile ar putea atinge 40 de grade Celsius miercuri și joi, depășind recordul anterior pentru luna iunie de 35,6 grade Celsius, înregistrat în 1976 și 1957.„Este probabil ca actualul record de temperatură pentru luna iunie să fie depășit”, a transmis Met Office.Belgia și Germania resimt valul extrem de căldurăÎn Belgia, specialiștii avertizează că se confruntă cu cel mai intens val de căldură înregistrat vreodată. Din cauza temperaturilor ridicate, unele școli au fost nevoite să scurteze programul de cursuri. În Germania, autoritățile monitorizează cu atenție situația, în special în zonele urbane dens populate, unde căldura extremă poate avea efecte deosebit de severe.Experții climatologi subliniază că frecvența și intensitatea acestor valuri de căldură sunt în creștere din cauza schimbărilor climatice. „Aceste fenomene devin din ce în ce mai frecvente și vor continua să afecteze Europa în anii ce vin”, avertizează specialiștii citați de AFP. Populația este îndemnată să respecte recomandările autorităților pentru a preveni incidentele grave și pentru a-și proteja sănătatea.
Antena 3 CNN
A te răcori sau a nu te răcori. Cum se ceartă politicienii din Franța pe aerul condiționat în plină caniculă
Aerul condiționat a devenit o nouă miză politică în Franța, în plină caniculă record. În timp ce candidata de extremă dreapta Marine Le Pen promite un „plan masiv” de răcire pentru spitale, cămine de...
Antena 3 CNN
Meciuri decisive în trei grupe de la Cupa Mondială 2026, joi. Ce țări joacă, de la ce oră, și ce partide sunt transmise la Antena 3 CNN
Faza grupelor de la Cupa Mondială 2026 a intrat în etapa decisivă, când se joacă, în paralel, ambele meciuri dintr-o singură grupă, pentru a forța echipele să joace pentru calificare. Astfel, joi seară se jor juca două meciuri.
Economica.net
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
„Binance nu părăseşte Europa”, a dat asigurări Gillian Lynch, după respingerea cererii de autorizare depusă în Grecia pentru a oferi servicii cum ar fi tranzacţionare cu criptomonede în UE, scrie Agerpres. „Avem doar o cale diferită pentru a obţine autorizarea. Dacă nu reuşim în Grecia, căutăm alternative”, a explicat Gillian Lynch. Comentariile pun Binance spre un potenţial conflict cu autorităţile de reglementare din Europa. Compania are la dispoziţie o săptămână pentru a-şi asigura o licenţă înainte ca actuala permisiune de a opera în Europa să expire, ceea ce ar duce la închiderea operaţiunilor în blocul comunitar. Surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul au declarat pentru Reuters că Binance discută cu autorităţile de reglementare din Irlanda, Letonia şi Grecia, dar fără succese notabile. Oficialii sunt îngrijoraţi de ultimele amenzi ale Binance legate de spălarea de bani, structura sa complexă internaţională şi cultura organizaţională orientată spre asumarea riscurilor, susţin sursele. Reprezentanţii autorităţilor de reglementare din Irlanda, Letonia şi Grecia nu au răspuns solicitărilor de a face comentarii. Lynch a spus că Binance nu ştie de ce i-a fost refuzată aprobarea şi a sperat că va obţine licenţa în Grecia. Binance a contactat patru sau cinci autorităţi de reglementare dar a depus o singură cerere, în Grecia, a precizat Lynch. Întrebată despre problemele din trecut ale Binance, Lynch a explicat că Binance a investit în respectarea reglementărilor şi în controale interne, angajând aproximativ 1.500 de angajaţi pentru aceste domenii.
Economica.net
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Potrivit unui comunicat de presă remis de Administraţia Prezidenţială, agenda reuniunii se va concentra pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federaţiei Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 şi a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacităţii de apărare a Uniunii şi a industriei europene de apărare, scrie Agerpres. Summitul este găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta vor participa preşedinţii României şi Lituaniei, precum şi prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei şi Letoniei. Primul astfel de eveniment al Formatului Helsinki a avut loc în Finlanda la 16 decembrie 2025. „Preşedintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel naţional pentru întărirea capabilităţilor de apărare şi descurajare, inclusiv prin participarea ţării noastre la programul SAFE şi la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). Totodată, şeful statului va informa cu privire la stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră şi includerea, la propunerea României, a unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch privind conştientizarea situaţiei în domeniul maritim (Maritime Domain Awareness)”, se arată în comunicat. Sursa citată informează că Nicuşor Dan va propune o coordonare strânsă în cadrul negocierilor privind viitorul Cadru Financiar Multianual al UE, în vederea alocării unor resurse sporite domeniului apărării şi securităţii, inclusiv infrastructurii cu dublă utilizare (dual-use) care va contribui la aplicarea viitorului Regulament privind mobilitatea militară. „România contribuie la consolidarea Flancului Estic prin dezvoltarea şi modernizarea capacităţilor naţionale de apărare, a industriei de apărare şi prin participarea la misiunile civile şi militare ale UE şi NATO din această regiune (ex. misiuni de poliţie aeriană, organizarea de exerciţii periodice etc.). Astfel, în perspectiva Summitului NATO de la Ankara, România şi celelalte state UE aflate pe Flancul Estic pledează pentru asigurarea unei complementarităţi între eforturile UE şi NATO în domeniul apărării şi pentru consolidarea relaţiei transatlantice”, subliniază Administraţia Prezidenţială.
BBC News
France, UK and Spain see record temperatures as heatwave grips western Europe
Tens of millions of people are grappling with punishing temperatures, which have led to red heat alerts across the continent.
BBC News
France confirms first Ebola case
The French doctor had been working in DR Congo, where more than 260 people are known to have died.
Al Jazeera – Breaking News, World News and Video from Al Jazeera
Thousands feared dead as twin earthquakes cause devastation across Venezuel
Thousands feared dead as twin earthquakes cause devastation across Venezuela.
Al Jazeera – Breaking News, World News and Video from Al Jazeera
Mexico triumph 3-0 to eliminate Czechia and win all three World Cup matches
Mateo Chavez opened the scoring in the 55th minute, and Julian Quinones scored his second goal of the tournament in the 61st.